Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mizení

Phoenix Mission Team, NASA, JPL-Caltech, U. Arizona, Texas A&M University

Porovnejte tyto dva podrobné snímky rýhy pořízené 20. sol (vlevo) a 24. sol, kterou v marťanském povrchu vykopala sonda Phoenix. Tyto soly výpravy Phoenixu (sol je marťanský den) odpovídají 15. a 18. červnu na Zemi. V zastíněné oblasti vlevo dole jsou na snímku z 20. solu vidět světle zbarvené kousky velikosti hracích kostek, které 24. sol zmizely, což je silným náznakem toho, že se jednalo o led odkrytý při kopání plýtké rýhy. Za zmizením je nejspíše sublimace ledu v rýze, proces podobný odpařování, při kterém se led po expozici slunečnímu světlu v řídké suché marťanské atmosféře přímo mění z pevné fáze na fázi plynnou.

Štítky: Mars, Led, Phoenix Lander, Sol, Sublimation


16. vesmírný týden 2025

16. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 4. do 20. 4. 2025. Měsíc po úplňku mění fázi k poslední čtvrti. Venuše je vidět nízko na ranní obloze. Ještě před jejím východem můžeme zkusit kometu C/2025 F2 (SWAN). Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni. K ISS dorazila další tříčlenná dlouhodobá posádka v kosmické lodi Sojuz MS-27. očekáváme start rakety Vulcan s 27 družicemi sítě Kuiper. Před 130 lety se narodil významný český optik Vilém Gajdušek, nositel Nušlovy ceny České astronomické společnosti.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Před úplňkový východ Měsíce

Další informace »