Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červenec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červenec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 4449: Malá galaxie podrobně

Uznání: NASA, ESA, A. Aloisi (STScI / ESA), Hubble Heritage (STScI / AURA) - ESA/Hubble Collaboration

Často se zdá, že všechnu slávu seženou jen velké spirální galaxie. Jejich nově vzniklé, jasné, modré hvězdokupy podél krásných, symetrických spirálních ramen zaručeně přitáhnou pozornost. Ale i v malých, nepravidelných galaxiích jako je 12 miliónů světelných let vzdálená NGC 4449 také vznikají hvězdy. Například tento ostrý podrobný snímek z Hubblova kosmického dalekohledu této dobře studované galaxie jasně demonstruje, že červenavé hvězdotvorné oblasti a mladé modré hvězdokupy jsou velmi rozšířené. Tento malý vesmírný ostrov velký 20 000 světelných let se často porovnává se satelitní galaxií naší vlastní Mléčné dráhy, s Velkým Magellanovým mračnem. NGC 4449 je členem skupiny galaxií v souhvězdí Honících psů (Canes Venatici).

Štítky: Star-formation, Hvězdokupy, Ngc4449, Irregular galaxy


16. vesmírný týden 2025

16. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 4. do 20. 4. 2025. Měsíc po úplňku mění fázi k poslední čtvrti. Venuše je vidět nízko na ranní obloze. Ještě před jejím východem můžeme zkusit kometu C/2025 F2 (SWAN). Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni. K ISS dorazila další tříčlenná dlouhodobá posádka v kosmické lodi Sojuz MS-27. očekáváme start rakety Vulcan s 27 družicemi sítě Kuiper. Před 130 lety se narodil významný český optik Vilém Gajdušek, nositel Nušlovy ceny České astronomické společnosti.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

polární záře

fotograficky zachytitelná v Krkonoších přes velkou oblačnost

Další informace »