Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Malé světy Ceresu a Vesty

Uznání : NASA, ESA, L.McFadden, J.Y.Li (UMCP), M.Mutchler, Z.Levay (STScI), P.Thomas (Cornell),
J.Parker, E.Young (SwRI), C.Russell, B.Schmidt (UCLA)

Ceres a Vesta jsou mají průměr 950 a 530 kilometrů, zhruba velikost Texasu a Arizony. Jsou to dvě z největších, více jak 100 000 malých těles, která obíhají v hlavním pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem. Tyto pozoruhodně podrobné snímky z Hubblova kosmického dalekohledu ukazují na povrchu obou malých světů variace jasností a barev. Variace by mohly představovat velkorozměrové povrchové útvary nebo oblasti jiného složení. Hubblovy obrazové údaje astronomům pomáhají plánovat návštěvu kosmické sondy Dawn, jejíž start se plánuje na 7. červenec má obíhat nejprve Vestu a potom po čtyřleté meziplanetární cestě Ceres. Pojmenování zavedené Mezinárodní astronomickou unií v roce 2006 klasifikuje téměř sférický Ceres jako trpasličí planetu, ale na Shakespeara by dojem nejpíš neudělalo.

Štítky: Asteroid, Vesta, Ceres, Dwarf planet, Main asteroid belt, Dawn mission


17. vesmírný týden 2025

17. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 4. do 27. 4. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a poté se na ranní obloze potká s Venuší a Saturnem. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni a nastala jedna silnější polární záře. Přistál Sojuz MS-26 s třemi členy dlouhodobé expedice z ISS. Očekáváme průlet sondy Lucy kolem planetky Donaldjohanson. Před 35 lety byl na oběžnou dráhu vynesen Hubbleův vesmírný dalekohled.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »