Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Messier 65

Uznání a copyright: Volker Wendel

M65 je velká, krásná, spirální galaxie, šedesátý pátý objekt ve slavném astronomickém katalogu, který v 18. století zkompiloval kosmický turista Charles Messier. Je také členem malebné trojice velkých spirálních galaxií známé jako Leo Triplet, asi 35 miliónů světelných let daleko. Tento ostrý pohled na M65 ukazuje tuto galaxii s těsně navinutými spirálními rameny a s prachovými pásy, které se táhnou až do jádra, kterému dominuje žluté světlo ze starší populace hvězd, do pozoruhodných podrobností. Zdá se, že M65 je ve skutečnosti z Leo Trio nejméně narušená, i když je dosti blízko, aby mohla vzájemně působit na další dvě galaxie (zde nejsou vidět). M65 je z našeho pohledu vidět téměř zboku, má asi 100 000 světelných let a velikostí se podobá naší Mléčné dráze.

Štítky: Spirální galaxie, Leo triplet, M65


16. vesmírný týden 2025

16. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 4. do 20. 4. 2025. Měsíc po úplňku mění fázi k poslední čtvrti. Venuše je vidět nízko na ranní obloze. Ještě před jejím východem můžeme zkusit kometu C/2025 F2 (SWAN). Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni. K ISS dorazila další tříčlenná dlouhodobá posádka v kosmické lodi Sojuz MS-27. očekáváme start rakety Vulcan s 27 družicemi sítě Kuiper. Před 130 lety se narodil významný český optik Vilém Gajdušek, nositel Nušlovy ceny České astronomické společnosti.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Před úplňkový východ Měsíce

Další informace »