Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. únor 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. únor 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Io: Kouř z Promethea

Uznání: Galileo Project, JPL, NASA

Co se to děje na Jupiterovu měsíci Io? Na tomto barevném kompozitním snímku pořízeném kosmickou sondou Galileo, která od roku 1995 do roku 2003 obíhala kolem Jupiteru, jsou na Jupiterovu vulkanickém měsíci Io vidět dvě erupce síry. V horní části snímku se nad okraj Io se nad povrch sopečné kaldery známé jako Pillan Patera zvedá do výšky asi 140 kilometrů modravý kouř. Ve středu snímku je poblíž stínu dělící linie dne a noci vidět, jak se do výšky asi 75 kilometrů nad Io zvedá prstencovitý kouř Prometheus a vrhá na sopečný průduch stín. Kouřová vlečka Prometheus se jmenuje po řeckém bohovi, který dal smrtelníkům oheň a je vidět na každém kdy pořízeném snímku této oblasti počínaje průletem Voyageru v roce 1979, takže je možné, že tento výron kouře byl trvale činný po nejméně 18 let. Digitálně zaostřený snímek nahoře byl původně pořízen v 28. června 1997 ze vzdálenosti asi 600 000 kilometrů.

Štítky: Io, Jupiter, Prometheus Plume


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře nad Pražským hradem

Pohled z Branické skály na Pražský hrad hodinu před půlnocí.

Další informace »