Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. srpen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. srpen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční protuberance ze SOHO

Uznání: SOHO-EIT Consortium, ESA, NASA

Naše Slunce je velice aktivní. V roce 2000 naše Slunce prošlo slunečním maximem, obdobím ve svém 11 letém cyklu, kdy se objevuje většina slunečních skvrn a explozivních jevů. Sluneční skvrny, sluneční cyklus a sluneční protuberance jsou způsobovány proměnlivým magnetickým polem Slunce. Na snímku nahoře je sluneční protuberance, která vybuchla v červenci 2002 a vyvrhla do sluneční soustavy elektrony a ionty. Snímek nahoře byl pořízen v ultrafialovém světle emitovaném specifickým typem ionizovaného hélia, běžného prvku na Slunci. Zvláště horké oblasti se jeví bílé, zatímco poměrně chladné oblasti se jeví červené. Naše Slunce by se mělo postupně zklidňovat až sluneční minimum nastane a Slunce bude nejtišší. Nikdo ale nedokáže přesně předpovědět, kdy nastane sluneční minimum, i když některé známky ukazují na to, že už začalo!

Štítky: Slunce, Protuberance, SOHO


17. vesmírný týden 2025

17. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 4. do 27. 4. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a poté se na ranní obloze potká s Venuší a Saturnem. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni a nastala jedna silnější polární záře. Přistál Sojuz MS-26 s třemi členy dlouhodobé expedice z ISS. Očekáváme průlet sondy Lucy kolem planetky Donaldjohanson. Před 35 lety byl na oběžnou dráhu vynesen Hubbleův vesmírný dalekohled.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zanikající kometa C/2025 F2 (SWAN)

Zanikající kometa C/2025 F2 (SWAN). Měřítko 7.7"/px. Nízko nad severovýchodním obzorem, svítání.

Další informace »