Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červenec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červenec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Eskymák z Hubbla

Utnání: Andrew Fruchter (STScI) et al., WFPC2, HST, NASA

Mlhovinu Eskymák objevil v roce 1787 astronom William Herschel. Ze Země NGC 2392 připomíná lidskou hlavu v kapuci parka. V roce 2000 mlhovinu Eskymák zachytil Hubblův kosmický dalekohled. Z vesmíru jsou v mlhovině vidět mračna natolik složitá, že dosud nebyla plně pochopena. Mlhovina Eskymák je jasně planetární mlhovina a plyn, který je vidět nahoře, ještě před 10000 lety tvořil vnější vrstvy Slunci podobné hvězdy. Nahoře viditelné vnitřní filamenty byly vyvrženy silnými částicovými větry centrální hvězdy. Vnější disk obsahuje neobvyklé, světelný rok dlouhé filamenty.

Štítky: Planetární mlhovina, Mlhovina Eskymák, NGC 2392


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »