Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. březen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. březen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nová rudá skvrna

Uznání a copyright: Mike Salway

Jupiterova Velká rudá skvrna je vířící bouře, která je vidět více jak 300 let, už od počátků teleskopických pozorování plynového obra vládnoucího sluneční soustavě. Ale minulý měsíc se k ní připojila nová rudá skvrna. Předpokládá se, že se tato ne tak velká skvrna se podobá samotné Velké rudé skvrně a její vznik byl pozorován při spojování menších bělavých oválných skvrn za vzniku pozorovatelného červeného odstínu. Tento snímek z web kamery ukazuje dvě červeně zbarvené Jupiterovy bouře zachycené ráno 12. března z pobřeží Nového Jižního Valesu v Austrálii jako část série, která zachycuje rotaci Jupitera. Očekává se, že nová rudá skvrna o průměru podobném planetě Zemi nějakou dobu vydrží a jak se planeta otáčí, tak bude asi o hodinu následovat Velkou rudou skvrnu. Astronomové ale stále přesně nerozumí tomu, proč jsou Jupiterovy rudé skvrny rudé.

Štítky: Jupiter, Bouře, Red spot


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tady také I.

SV obzor, začátek 2. vlny

Další informace »