Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. leden 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. leden 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Tarantule

Uznání a copyright: Brad Moore

Útvar 30 Doradus byl sice nejprve katalogizován jako hvězda, ale ve skutečnosti je to nesmírná hvězdotvorná oblast v blízké galaxii Velký Magellanův oblak. Za své jméno Tarantule vděčí pavučinovitému vzhledu oblasti, ovšem tato tarantule měří asi 1000 světelných let a nachází se 180 000 světelných let daleko v jižním souhvězdí Mečouna (Dorado). Pokud by se mlhovina Tarantule nacházela ve vzdálenosti nejbližší hvězdné porodnice Mlhoviny v Orionu (1 500 světelných let), tak by na obloze pokrývala 30° neboli 60 úplňků. Vřetenovitá ramena mlhoviny Tarantule obklopují hvězdokupu NGC 2070, která obsahuje jedny z nejjasnějších a nejhmotnějších známých hvězd. V této pozoruhodné hvězdné krajině lze na složeném snímku 31 hodin expozičního času spatřit spletité podrobnosti jádra mlhoviny. Tato kosmická Tarantule se také nachází blízko nejbližší nedávné supernovy.

Štítky: Hvězdokupa, Star-formation, Lmc, Ngc2070, 30 doradus


16. vesmírný týden 2025

16. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 4. do 20. 4. 2025. Měsíc po úplňku mění fázi k poslední čtvrti. Venuše je vidět nízko na ranní obloze. Ještě před jejím východem můžeme zkusit kometu C/2025 F2 (SWAN). Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni. K ISS dorazila další tříčlenná dlouhodobá posádka v kosmické lodi Sojuz MS-27. očekáváme start rakety Vulcan s 27 družicemi sítě Kuiper. Před 130 lety se narodil významný český optik Vilém Gajdušek, nositel Nušlovy ceny České astronomické společnosti.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

začátek 22:56

Další informace »