Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červenec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červenec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M106 v Honicích psech

Uznání: Bernie and Jay Slotnick, Adam Block, AOP, NOAO, AURA, NSF

Tuto mlhovinu blízko Velké medvědice (Ursa Major), obklopenou hvězdami Honicích psů (Canes Venatici), v roce 1781 objevil francouzský metrický astronom Pierre Mechain. Jeho přítel a kolega Charles Messier ji později přidal do svého katalogu jako M106. Pohled moderním dalekohledem ukáže, že se jedná o vesmírný ostrov, spirální galaxii, která má asi 30 světelných let a nachází se jen ve vzdálenosti asi 21 miliónů světelných let daleko za hvězdami Mléčné dráhy. Spirální ramena M106 protkávají mladistvé modré hvězdokupy a načervenalé hvězdné porodnice. Na tomto jasném krásném snímku je také vidět jasné galaktické jádro, které je vidět přes celé spektrum, od rádiových vln až po rentgenové záření, což z M106 činí blízký případ třídy Seyfertových aktivních galaxií. O jasných jádrech Seyfertových galaxií se věří, že jsou poháněna hmotou, která padá do hmotné centrální černé díry.

Štítky: Spirální galaxie, Seyfertova galaxie, M106, Pierre mechain


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »