Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červenec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červenec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M106 v Honicích psech

Uznání: Bernie and Jay Slotnick, Adam Block, AOP, NOAO, AURA, NSF

Tuto mlhovinu blízko Velké medvědice (Ursa Major), obklopenou hvězdami Honicích psů (Canes Venatici), v roce 1781 objevil francouzský metrický astronom Pierre Mechain. Jeho přítel a kolega Charles Messier ji později přidal do svého katalogu jako M106. Pohled moderním dalekohledem ukáže, že se jedná o vesmírný ostrov, spirální galaxii, která má asi 30 světelných let a nachází se jen ve vzdálenosti asi 21 miliónů světelných let daleko za hvězdami Mléčné dráhy. Spirální ramena M106 protkávají mladistvé modré hvězdokupy a načervenalé hvězdné porodnice. Na tomto jasném krásném snímku je také vidět jasné galaktické jádro, které je vidět přes celé spektrum, od rádiových vln až po rentgenové záření, což z M106 činí blízký případ třídy Seyfertových aktivních galaxií. O jasných jádrech Seyfertových galaxií se věří, že jsou poháněna hmotou, která padá do hmotné centrální černé díry.

Štítky: Spirální galaxie, Seyfertova galaxie, M106, Pierre mechain


16. vesmírný týden 2025

16. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 4. do 20. 4. 2025. Měsíc po úplňku mění fázi k poslední čtvrti. Venuše je vidět nízko na ranní obloze. Ještě před jejím východem můžeme zkusit kometu C/2025 F2 (SWAN). Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni. K ISS dorazila další tříčlenná dlouhodobá posádka v kosmické lodi Sojuz MS-27. očekáváme start rakety Vulcan s 27 družicemi sítě Kuiper. Před 130 lety se narodil významný český optik Vilém Gajdušek, nositel Nušlovy ceny České astronomické společnosti.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

začátek 22:56

Další informace »