Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kulová hvězdokupa M22 z CFHT

Uznání a copyright: Jean-Charles Cuillandre (CFHT), Hawaiian Starlight, CFHT

Kulová hvězdokupa M22, která je vidět nahoře, obsahuje přes 100 000 hvězd. Tyto hvězdy vznikly spolu a jsou gravitačně vázané. Hvězdy obíhají kolem středu kupy a hvězdokupa obíhá kolem středu naší Galaxie. Doposud je známo, že ve sférickém halu kolem galaktického středu existuje asi 140 kulových hvězdokup. Při pohledu ze Země není distribuce kulových hvězdokup sférická, a toto byl klíčový důvod k poznání, že naše Slunce není ve středu naší Galaxie. Kulové hvězdokupy jsou velmi staré. Pro určování jejich věku je přímočará metoda a věk této kupy 13,7 miliardy let se skoro shoduje se stářím celého vesmíru.

Štítky: Kulová hvězdokupa, M22


51. vesmírný týden 2024

51. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 12. do 22. 12. 2024. Měsíc po úplňku je vidět v druhé polovině noci a bude koncem týdne v poslední čtvrti. Na večerní obloze září nejvýrazněji Venuše nad jihozápadem a Jupiter nad východem. Nad jihem je ještě slabší Saturn a později večer vychází Mars. Vidět jsou i slabší planety Uran a Neptun. A protože ráno je nyní jitřenkou Merkur, máme možnost vidět všechny planety. Byly vydány podrobnosti, jak přesně došlo k havárii vrtulníčku Ingenuity na Marsu. SpaceX letos láme rekordy na všech stranách. Před 40 lety započala mise sondy Vega 2, dvojice sond, které zkoumaly Venuši a Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa Tschuchinshan-ATLAS nad Spišským hradom

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2024 obdržel snímek „Kométa Tschuchinshan-ATLAS nad Spišským hradom“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Róbert Barsa.   Listopadové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ vyhrál opět snímek komety Tschuchinshan-ATLAS. Ostatně,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter 25.12.2024

Newton 200/1000 + barlow 2x + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »