Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tvorba hvězd v Hradbě Labutě

Credit & Copyright: Michael Sherick

Mlhovina Severní Amerika může na obloze dělat to, co severoameričané na Zemi nemohou - tvořit hvězdy. Konkrétně v analogii k pozemskému kontinentu, jasná část, která vypadá jako Střední Amerika a Mexiko je ve skutečnosti horkou oblastí výskytu plynu, prachu a nově vytvořených hvězd známých jako Hradba Labutě. Snímek nahoře ukazuje v representativních barvách hradbu tvořících se hvězd, která je osvětlována a erodována jasnými mladými hvězdami, a částečně skryta temným prachem. Zobrazená část mlhoviny Severní Amerika (NGC 7000) pokrývá asi 15 světelných roků a leží kolem 1500 světelných roků daleko ve směru k souhvězdí of Labutě.

Štítky: Star-formation, Cygnus wall


46. vesmírný týden 2024

46. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 11. 11. do 17. 11. 2024. Měsíc dorůstá k úplňku. Večer je vidět nízko nad jihozápadem výrazná Venuše, Saturn vrcholí nad jihem brzy po setmění a také Jupiter je už docela dobře viditelný později v noci. Pouze Mars má ideální podmínky viditelnosti ráno. Czech Space Week přinesl mimo jiné zajímavé novinky kolem možností letu Aleše Svobody, který aktuálně začal svůj výcvik. K ISS dorazila nákladní loď Dragon v rámci zásobovací mise SpX-31. Před deseti roky přistál Philae na kometě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše nad jihozápadním obzorem

Další informace »