Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. květen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. květen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tři kilometry nad Titanem

Uznání: ESA, NASA, Descent Imager/Spectral Radiometer Team (LPL)

Co viděla sonda Huygens při sestupu na Saturnův měsíc Titan? Kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturna, v lednu uvolnila sondu k proniknutí hustých vrstev mraků jednoho z nejzáhadnějších měsíců ve sluneční soustavě. Když pak sonda klesala, tak pod mraky pořizovala snímky blížícího se povrchu, stejně tak jako několik snímků ze samotného povrchu. Tato perspektiva nahoře z výšky 3000 m vznikla digitálním spojením a přizpůsobením měřítka množství snímků. Stereografická projekce nahoře ukazuje 360° pohled na povrch Titanu. Jasné oblasti na obrázku nahoře a vlevo jsou považovány za poměrně vyvýšené a protkané odtokovými kanály vymletými řekami metanu. Hypotéza pokládá jasné útvary napravo za hřebeny z ledového štěrku. Zdá se, že šipkou vyznačené Huygensovo místo přistání, spočívá na tmavém jezerním dnu, které bylo kdysi napájeno velkým tmavým tokovým kanálem nalevo. Sonda Huygens nečekaně vydržela na Titanově drsném povrchu tři dlouhé hodiny.

Štítky: Cassini, Titan, Huygens


26. vesmírný týden 2024

26. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 6. do 30. 6. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti. Planety Saturn, Mars a Jupiter můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze. Aktivita Slunce se opět zvýšila s třetím příchodem aktivní oblasti známé ze začátku května silnými erupcemi. Pozorovatelé úkazů na obloze mohou spatřit noční svítící oblaka. Mise kosmické lodi Starliner u ISS byla opět prodloužena. Čínská mise Chang’e 6 chystá velké finále s přistáním vzorků z Měsíce. Začíná projekt Česká cesta do vesmíru. Před 50 lety byla na oběžnou dráhu vynesena vojenská stanice typu Almaz, pojmenovaná z důvodu utajení jako Saljut 3.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko 30.6.2024

Další informace »