Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. květen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. květen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie Sombrero infračerveně

Uznání: R. Kennicutt (Steward Obs.) et al., SSC, JPL, Caltech, NASA

Tento vznášející se prstenec má rozměr galaxie. Ve skutečnosti je součástí fotogenické galaxie Sombrero, která je jednou z největších galaxií v nedaleké Kupě galaxií v Panně. Tmavý pás prachu, který galaxii Sombrero v optickém světle ve středové části zakrývá, v infračerveném světle jasně září. Infračervenou záři ukazuje obrázek nahoře, který se skládá ze snímku nedávno pořízeného Spitzerovým kosmickým dalekohledem ve falešných barvách, do kterého byl superponován už existující snímek pořízený v optickém světle Hubblovým kosmickým dalekohledem. Galaxie Sombrero, též známá jako M104, má asi 50 000 světelných let a leží asi 28 miliónů světelných let daleko. M104 lze spatřit i malým dalekohledem v souhvězdí Panny (Virgo).

Štítky: Infračervený, M104, Sombrero galaxy


16. vesmírný týden 2025

16. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 4. do 20. 4. 2025. Měsíc po úplňku mění fázi k poslední čtvrti. Venuše je vidět nízko na ranní obloze. Ještě před jejím východem můžeme zkusit kometu C/2025 F2 (SWAN). Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni. K ISS dorazila další tříčlenná dlouhodobá posádka v kosmické lodi Sojuz MS-27. očekáváme start rakety Vulcan s 27 družicemi sítě Kuiper. Před 130 lety se narodil významný český optik Vilém Gajdušek, nositel Nušlovy ceny České astronomické společnosti.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

začátek 22:56

Další informace »