Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. květen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. květen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 3314: Když se galaxie překrývají

Uznání: W. Keel & R. White (Univ. Alabama, Tuscaloosa),
Hubble Heritage Team (STScI/ AURA), ESA, NASA

NGC 3314 se skládá ze dvou velkých spirálních galaxií, které se pouhou náhodou nacházejí přesně za sebou. Spirála v popředí je vidět skoro úplně zepředu a její tvar větrníku definují mladé jasné hvězdokupy. Ale proti svitu galaxie v pozadí jsou též vidět tmavé vířící pásy mezihvězdného prachu, které odrážejí zepředu viděnou spirální strukturu. Prachové pásy jsou překvapivě všudepřítomné a tento pozoruhodný pár překrývajících se galaxií je jedním z malého počtu systémů, u kterých se dá využít absorpce viditelného světla k přímému výzkumu distribuce prachu ve vzdálených spirálních galaxiích. NGC 3314 se nachází ve vzdálenosti asi 140 miliónů světelných let ve vícehlavém souhvězdí Hydra. Tento barevný kompozitní obraz vznikl ze snímků pořízených dalekohledem Hubble Space Telescope v letech 1999 a 2000.

Štítky: Prach, Spirální galaxie, Pár galaxií, Ngc3314


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »