Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ultrasvítivé rentgenové zdroje(ULX) v M74

Uznání: X-ray; J. Liu (U.Mich.) et al., CXC, NASA - Optical; T. Boroson (NOAO), AURA, NOAO, NSF

V optickém vzhledu je M74 téměř dokonalou, zepředu viděnou spirální galaxií, která se nachází ve vzdálenosti asi 30 miliónů světelných let v souhvězdí Ryb (Pisces). Červené skvrnky, které jsou vidět na tomto kompozitním obrázku, jsou ultrasvítivé rentgenové zdroje (ultraluminous x-ray sources - ULXs), které zmapovala rentgenová observatoř Chandra. ULX se tak nazývají proto, protože opravdu vyzařují 10 krát až 1000 krát více rentgenové energie jak "obyčejné" rentgenové dvojhvězdy, které hostí neutronovou hvězdu nebo hmotu hvězdy v černé díře. Ukazuje se, že při pozorování těchto ULX zdrojů se mění jejich rentgenová jasnost s periodou asi 2 hodin, takže astronomové z toho vyvozují, že ULX zdroje by mohly být černými děrami o střední hmotnosti, tedy černými děrami s hmotou zhruba 10 000 krát větší jak Slunce, ale pořád mnohem menší jak černé díry s hmotností miliónů sluncí, které se ukrývají v centrech velkých spirálních galaxií. Jak se zde tyto střední černé díry octly? Jeden ze zajímavých návrhů je, že se jedná pozůstatky jader menších galaxií, které se se spirální galaxií M74 sloučily.

Štítky: Spirální galaxie, Rentgenový, Černá díra, M74


51. vesmírný týden 2024

51. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 12. do 22. 12. 2024. Měsíc po úplňku je vidět v druhé polovině noci a bude koncem týdne v poslední čtvrti. Na večerní obloze září nejvýrazněji Venuše nad jihozápadem a Jupiter nad východem. Nad jihem je ještě slabší Saturn a později večer vychází Mars. Vidět jsou i slabší planety Uran a Neptun. A protože ráno je nyní jitřenkou Merkur, máme možnost vidět všechny planety. Byly vydány podrobnosti, jak přesně došlo k havárii vrtulníčku Ingenuity na Marsu. SpaceX letos láme rekordy na všech stranách. Před 40 lety započala mise sondy Vega 2, dvojice sond, které zkoumaly Venuši a Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa Tschuchinshan-ATLAS nad Spišským hradom

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2024 obdržel snímek „Kométa Tschuchinshan-ATLAS nad Spišským hradom“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Róbert Barsa.   Listopadové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ vyhrál opět snímek komety Tschuchinshan-ATLAS. Ostatně,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter 25.12.2024

Newton 200/1000 + barlow 2x + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »