Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. březen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. březen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1499: mlhovina Kalifornie

Uznání: Caltech, Palomar Observatory, Digitized Sky Survey
Courtesy Scott Kardel

Toto kosmické mračno, unášené v rameni Oriona naší spirální galaxie Mléčná dráhy, se v obrysech náhodou podobá Kalifornii na západním pobřeží Spojených států. Naše vlastní Slunce se také nachází Orionově rameni Mléčné dráhy, jenom asi 1500 světelných let od mlhoviny Kalifornie. Tato klasická emisní mlhovina, též známá pod označením NGC 1499, je dlouhá zhruba 100 světelných let. Září červeným světlem, které je charakteristické pro rekombinaci dlouho ztracených elektronů odtržených (ionizovaných) energetickým světlem hvězd s atomy vodíku. Energetické světlo v tomto případě nejspíše přichází od jasné, horké, modravé hvězdy Xi Persei, která je zrovna napravo od mlhoviny nad středem snímku. Tento složený obraz byl příhodně vytvořen ze snímků z dalekohledů také v Kalifornii, a to z 48 palcového (1,2 m) dalekohledu Samuel Oschin Telescope jako součást druhé přehlídky oblohy National Geographic observatoře Palomar.

Štítky: Emisní mlhovina, Palomar Observatory, Ngc1499, California nebula, Orion arm


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »