Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oklo: starodávné africké jaderné reaktory

Uznání a copyright: Robert D. Loss, CEMS

V letech 1970 byly v Africe nalezeny zbytky téměř 2 miliardy let starých jaderných reaktorů. Předpokládá se, že tyto reaktory vznikly přirozenou cestou. Dnes neexistuje žádný přírodní reaktor, jelikož relativní hustota štěpitelného uranu nyní klesla pod hodnotu potřebnou pro trvalou reakci. Na snímku nahoře je reaktor Fossil 15 v Oklo v Gabunu. Pozůstatky oxidu uranu jsou viditelné jako žlutavá hornina. Vedlejší produkty z Oklo se dnes používají ke zkoumání stability fundamentálních konstant v kosmologických časových měřítcích a k vývoji efektivnějších způsobů ukládání lidmi vyráběného jaderného odpadu.

Štítky: Africa, Oklo, Nuclear reactors


46. vesmírný týden 2024

46. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 11. 11. do 17. 11. 2024. Měsíc dorůstá k úplňku. Večer je vidět nízko nad jihozápadem výrazná Venuše, Saturn vrcholí nad jihem brzy po setmění a také Jupiter je už docela dobře viditelný později v noci. Pouze Mars má ideální podmínky viditelnosti ráno. Czech Space Week přinesl mimo jiné zajímavé novinky kolem možností letu Aleše Svobody, který aktuálně začal svůj výcvik. K ISS dorazila nákladní loď Dragon v rámci zásobovací mise SpX-31. Před deseti roky přistál Philae na kometě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ měsíce

Východ měsíce nad Svatým kopečkem Mikulov

Další informace »