Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. prosinec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. prosinec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiter a zastíněný horizont Měsíce

Uznání a copyright: Jimmy Westlake (Colorado Mountain College)

V úterý 7. prosince brzy ráno se June Croftová kochala krásnou oblohou nad městem Atmore v Alabamě v USA. O pozorování východu Měsíce přes pavučinové mraky si poznamenala: " ... srpek Měsíce vypadal jako ho na obloze držela hvězda těsně vedle od zastíněného horizontu". Jaká to byla hvězda? Samozřejmě že jasný Jupiter a někteří i pozorovali, jak Měsíc zakryl nebo přešel před obří plynnou planetou, která kraluje celé sluneční soustavě. To ráno byl už pro Jimma Westlake v Coloradu Jupiter při východu Měsíce skrytý, ale později mohl pořídit tento nádherný snímek, ne nepodobný tomu pohledu, který tak inspiroval Croftovou. Přes pavučinové mraky bylo vidět, jak se zpoza zastíněného horizontu srpku Měsíce vynořil Jupiter i spolu s velkými satelity Ganymedem a Kalistem (odspodu nahoru).

Štítky: Měsíc, Jupiter, Zákryt


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS

Stopa stanice ISS nad východním obzorem

Další informace »