Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. říjen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. říjen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc v apogeu a perigeu

Uznání a copyright: António Cidad?o

Proč ty dva obrázky nezapadají do sebe? Měsíc ve třetí čtvrti (vlevo) i měsíc v první čtvrti byl vyfotografován během jednoho měsíčního cyklu neboli lunace stejným dalekohledem i kamerou. Ale zkombinovat tyto obrázky do jediného ostrého celkového pohledu by byl jasně problém. Třetí čtvrť měsíce nastala 6. října, blízko lunárního apogea, nejvzdálenějšího bodu oběžné dráhy Měsíce. Zato první čtvrt padla 21. září do blízkosti lunárního perigea, největšího přiblížení Měsíce. Při odstupu dvou týdnů je zřetelný rozdíl ve zdánlivých velikostech, kterého by si sice nevšiml příležitostný pozorovatel, ale je těžké si nevšimout při vzájemném srovnání. Pozorovatelé budou nejspíše Měsíci věnovat pozornost v příštím týdnu, kdy bude v noci 27./28. října procházet zemským stínem při úplném lunárním zatmění.

Štítky: Měsíc, Lunace, Přízemí, Odzemí, Lunar phase


17. vesmírný týden 2025

17. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 4. do 27. 4. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a poté se na ranní obloze potká s Venuší a Saturnem. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni a nastala jedna silnější polární záře. Přistál Sojuz MS-26 s třemi členy dlouhodobé expedice z ISS. Očekáváme průlet sondy Lucy kolem planetky Donaldjohanson. Před 35 lety byl na oběžnou dráhu vynesen Hubbleův vesmírný dalekohled.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »