Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. srpen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. srpen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Síla z prázdného prostoru: Casimirův jev

Uznání a copyright: Umar Mohideen (U. California at Riverside)

Tato titěrná kulička poskytuje důkaz, že se bude vesmír navždy rozpínat. Kulička, která měří něco přes desetinu milimetru, se pohybuje vůči hladké desce jako odpověď na energetické fluktuace ve vakuu prázdného prostoru. Tato přitažlivost je podle svého objevitele známá jako Casimirův jev. Ten se před 50 lety pokoušel porozumět, proč se tekutiny jako třeba majonéza pohybují tak pomalu. Dnes se hromadí důkazy, že největší hustota energie ve vesmíru je v neznámé formě zvané temná energie. Forma a geneze temné energie je téměř neznámá, ale postuluje se ve vztahu k fluktuacím vakua podobným jako u Casimirova jevu, ale nějak generovaným prostorem samotným. Zdá se, že tato rozlehlá a tajemná temná energie gravitačně působí na veškerou hmotu a tudíž pravděpodobně způsobuje trvalou expanzi vesmíru. Pochopení fluktuací vakua je v popředí vědeckého výzkumu nejen kvůli lepšímu porozumění našemu vesmíru, ale také kvůli zastavování částí mikromechanických strojů vzájemným slepováním.

Štítky: Vesmír, Dark energy, Casimir Effect


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »