Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. březen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. březen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Divoká kometa Wild

Uznání: STARDUST Team, JPL, NASA

Na tomto divoce vyhlížejícím obrázku kometárního jádra obklopují jeden z nejaktivnějších povrchů ve sluneční soustavě dynamické výtrysky plynu a prachu. Kometa má označení 81P/Wild 2 a obrázek je složeninou ze dvou snímků pořízených navigační kamerou kosmické sondy Stardust při jejím průletu 2. ledna. Kompozitní obrázek se skládá z kratší expozice, která zaznamenává překvapující podrobnosti na povrchu jádra komety Wild 2 a z delší expozice pořízené o 10 sekund později, která ukazuje materiál proudící z povrchu. Vyobrazené jádro je po miliardách let unikání plynu proděravělé a zerodované a má průměr jen asi 5 kilometrů, zatímco výtrysky prachu a plynu nakonec zanechávají stopy dlouhé milióny kilometrů. Stardust se má vrátit na Zemi se vzorky kometárního prachu nasbíranými při průletu v lednu 2006.

Štítky: Stardust, Prach, Kometa, Výtrysky, Wild 2


17. vesmírný týden 2025

17. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 4. do 27. 4. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a poté se na ranní obloze potká s Venuší a Saturnem. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni a nastala jedna silnější polární záře. Přistál Sojuz MS-26 s třemi členy dlouhodobé expedice z ISS. Očekáváme průlet sondy Lucy kolem planetky Donaldjohanson. Před 35 lety byl na oběžnou dráhu vynesen Hubbleův vesmírný dalekohled.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »