Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. prosinec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. prosinec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Uvnitř Sloního chobotu

Uznání: W. Reach (SSC/Caltech) et al., JPL, Caltech, NASA

K prvním okázalým snímkům z nově pokřtěného Spitzerova kosmického dalekohledu patří i tento pohled pronikající dovnitř jinak neprůhledné temné globule známé jako mlhovina Sloní chobot. Na kompozitním snímku z infračervených údajů zaznamenaných Spitzerovými přístroji je vidět spletitá oblast zapouzdřená v zářící emisní mlhovině IC 1396 ve vzdálenosti 2450 světelných let v souhvězdí Kefea (Cepheus). Doposud neobjevené protohvězdy, které jsou na optických vlnových délkách zakryté prachem, se jeví jako načervenalé objekty uvnitř globule. Ve falešných barvách zobrazená točitá šroubovitá vlákna infračervené emise mají asi 12 světelných let a jsou tvořena prachem, molekulárním vodíkem a komplexními molekulami zvanými polycyklické aromatické uhlovodíky, anglicky "polycyclic aromatic hydrocarbons" neboli PAHs. Spitzerův kosmický dalekohled byl dříve znám jako SIRTF (Space Telescope Infrared Facility) a je navržen pro výzkum vesmíru na infračervených vlnových délkách. Spitzer následuje Hubblův kosmický dalekohled, Comptonovu gama observatoř a rentgenovou observatoř Chandra jako poslední článek programu velkých vesmírných observatoří NASA.

Štítky: Infračervený, Ic1396, Spitzer space telescope, Spitzer, Dark globule


22. vesmírný týden 2024

22. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 5. do 2. 6. 2024. Měsíc po úplňku spěje k poslední čtvrti, ale noci zůstanou poměrně světlé. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO je Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, a navíc se k nám opět natočila aktivní oblast AR3663 a uvidíme, co přinese zatím schovaná AR3664. K večernímu pozorování vybízí kometa 13P/Olbers, případně C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). SpaceX bude provádět poslední přípravy k 4. testovacímu letu SuperHeavy Starship a mezitím Boeing má jednu z posledních možností na start Starlineru, jinak hrozí dlouhý odklad.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

S andělskými křídly

Pozorování polární záře na severním Plzeňsku - Plasy, 11.5.2024

Další informace »