Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. prosinec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. prosinec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Eskymák z Hubblea

Uznání: Andrew Fruchter (STScI) et al., WFPC2, HST, NASA

Mlhovinu Eskymák objevil v roce 1787 astronom William Herschel. Ze země se NGC 2392 podobá lidské hlavě v kapuci parka. V roce 2000 mlhovinu Eskymák zobrazil kosmický dalekohled Hubble Space Telescope. Z vesmíru mlhovina ukazuje plynová mračna natolik komplexní, že dosud nebyla plně pochopena. Mlhovina Eskymák je jasně planetární mlhovina a plyn, který je vidět nahoře ještě před 10 000 lety tvořil vnější vrstvy Slunci podobné hvězdy. Nahoře viditelná vnitřní vlákna vyvrhnul silný vítr částic z centrální hvězdy. Vnější disk obsahuje neobvyklá, světelný rok dlouhá oranžová vlákna.

Štítky: Planetární mlhovina, Hubble, Mlhovina Eskymák


16. vesmírný týden 2025

16. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 4. do 20. 4. 2025. Měsíc po úplňku mění fázi k poslední čtvrti. Venuše je vidět nízko na ranní obloze. Ještě před jejím východem můžeme zkusit kometu C/2025 F2 (SWAN). Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni. K ISS dorazila další tříčlenná dlouhodobá posádka v kosmické lodi Sojuz MS-27. očekáváme start rakety Vulcan s 27 družicemi sítě Kuiper. Před 130 lety se narodil významný český optik Vilém Gajdušek, nositel Nušlovy ceny České astronomické společnosti.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

začátek 22:56

Další informace »