Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. září 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. září 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Apollo 11: Chytání trochy Slunce

Uznání: Apollo 11, NASA (Image scanned by Kipp Teague)

Tento snímek lunárního povrchu, který tak dramatizují odlesky jasného slunečního světla a dlouhé tmavé stíny, pořídil astronaut Apolla 11 Neil Armstrong, první člověk který kráčel na Měsíci. Na fotografii je lunární modul výpravy Eagle (Orel ) a pilot lunárního modulu ve skafandru Buzz Aldrin, který rozvinuje dlouhý pás fólie, též známé jako sběrač slunečního větru. Na slunci expononovaná fólie zachytávala atomy, které proudí ven ve slunečním větru a tudíž tak zachytila vzorek materiálu ze samotného Slunce. Sběrač slunečního větru byl spolu s měsíčními horninami a půdou dopraven zpátky k analýze v pozemských laboratořích.

Štítky: Měsíční povrch, Sluneční vítr, Apollo 11


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Další informace »