Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. březen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. březen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozloučení s Jupiterem

Uznání: Cassini Imaging Team, Cassini Project, NASA

Příští zastávka: Saturn. Kosmická sonda Cassini, která byla vypuštěna ze Země v roce 1997, prosvištěla kolem Jupitera a v roce 2004 má přiletět k Saturnu. Vlevo je odletový záběr ze sondy Cassini v lednu, který by nebyl možný ze Země: Jupiter ukazuje fázi srpku. Ze Země a ze všech míst směrem ke Slunci od Jupitera, se bude plynný obr vždycky jevit ozářený více než srpek. Nedávná analýza snímků Jupitera pořízených sondou Cassini podporuje náznaky, že mračna vyvěrají zespodu světle zbarvených zón a ne z tmavě zbarvených pásů, jak se doposud předpokládalo. Po příletu k Saturnu Cassini zabrzdí na oběžnou dráhu kolem prstenčitého světa a vyšle sondu k tajemnému měsíci Titanu.

Štítky: Saturn, Jupiter, Mračna


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Pohled na SZ

Další informace »