Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. prosinec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. prosinec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Blízká spirální galaxie M33

Uznání a copyright: T. A. Rector & M. Hanna, NOAO, AURA, NSF

Spirální galaxie M33 je člen prostřední velikosti naší Místní skupiny galaxií. M33 se také nazývá Galaxie v Trojúhelníku podle souhvězdí, ve kterém se nachází. Co do poloměru je asi čtyřikrát menší, než naše Galaxie Mléčná dráha a Galaxie v Andromedě (M31), i tak je ale mnohem větší než mnoho místních trpasličích sférických galaxií. Blízkost M33 vzhledem k M31 některým (astronomům) vnuká myšlenku, že jde o satelitní galaxii u této mnohem hmotnější galaxie. Blízkost M33 vůči naší Galaxii Mléčné dráze zase způsobuje, že se jeví pod úhlovým průměrem více jak dvojnásobku úplňku a je vidět i dobrým triedrem. Snímek s vysokým rozlišením nahoře z 0.90m dalekohledu observatoře Kitt Peak National Observatory je čtyřbarevným kompozitem.

Štítky: Spirální galaxie, Místní skupina, M33


16. vesmírný týden 2025

16. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 4. do 20. 4. 2025. Měsíc po úplňku mění fázi k poslední čtvrti. Venuše je vidět nízko na ranní obloze. Ještě před jejím východem můžeme zkusit kometu C/2025 F2 (SWAN). Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni. K ISS dorazila další tříčlenná dlouhodobá posádka v kosmické lodi Sojuz MS-27. očekáváme start rakety Vulcan s 27 družicemi sítě Kuiper. Před 130 lety se narodil významný český optik Vilém Gajdušek, nositel Nušlovy ceny České astronomické společnosti.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

začátek 22:56

Další informace »