Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. listopad 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. listopad 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Leonidy ze Lva

Credit: Uznání a copyright: Chen Huang-Ming

Je Lev děravý? Slavné souhvězdí na obloze Lev (Leo), které je vidět na celooblohové fotografii nahoře, se zdá být zdrojem všech meteorů, které byly vidět při meteorických deštích Leonid v minulých letech. Není překvapením, že Leonidy míří zpátky do Lva, naopak je to důvod, proč se listopadový meteorický roj nazývá Leonidy. Trosky velikosti zrnek písku, které kometa Tempel-Tuttle odvrhla, sledují dobře definovanou oběžnou dráhu kolem našeho Slunce a ta část dráhy, která se přibližuje k Zemi se promítá do souhvězdí Lva. A tak když Země tuto dráhu kříží, tak se radiant padajících trosek jeví ve Lvu. Na půlhodinové expozici nahoře lze vidět přes 100 jasných meteorů. Intenzita Leonid v roce 2002 je nejistá, ale pro některá místa se může přiblížit 18. a 19. listopadu až k jednomu (meteoru) za sekundu.

Štítky: Leonidy, Meteorický roj


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »