Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. listopad 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. listopad 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pihy na Europě

Uznání: R. Pappalardo (U. Colorado) et al., Galileo Project, JPL, NASA

Europa, jeden z největších jupiterových galileovských měsíců možná opravdu pod svým ledovým povrchem ukrývá oceán kapalné vody a tak udržuje vzrušující možnost života. Na tomto obrázku, zkonstruovaném z údajů pořízených v letech 1996 a 1997 sondou Galileo, jsou vidět pro Europu charakteristické povrchové brázdy a praskliny spolu s dómy a červenavými skvrnami nazývanými lenticulae z latiského slova pro pihy. Pihy mají asi 10 kilometrů a předpokládá se, že jde o výdutě teplejšího ledu odspodu, které postupně vystoupaly přes chladnější povrchové vrstvy, obdobou je pohyb v lava lampách. Pokud pihy opravdu představují materiál z hlubších ledových vrstev bližších skrytému oceánu, tak by budoucí kosmické výpravy měly odebírat vzorky z poměrně dostupných pih než provrtávat potenciálně tlustou vrstvu ledu.

Štítky: Jupiter, Galileo, Voda, Europa, Ridges, Lenticulae


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře nad Pražským hradem

Pohled z Branické skály na Pražský hrad hodinu před půlnocí.

Další informace »