Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. říjen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. říjen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ve středu Mléčné dráhy

Uznání: Rainer Schödel (MPE) et al., NACO, ESO

Ve středu naší Galaxie Mléčná dráha se nachází černá díra o hmotnosti více jak 2 milióny Sluncí. Tento ohromující závěr, kdysi jen kontraverzní tvrzení, je nyní zdánlivě nevyhnutelný a zakládá se na pozorováních hvězd, které obíhají velice blízko galaktického středu. Astronomové trpělivě sledovali dráhu jisté hvězdy označené S2, když se přiblížila na vzdálenost asi 17 světelných hodin od středu Mléčné dráhy (17 světelných hodin je pouze asi trojnásobek poloměru dráhy Pluta) a to za pomoci jednoho z velmi velkých dalekohledů observatoře Paranal a důmyslné infračervené kamery NACO. Jejich výsledky přesvědčivě ukazují, že se S2 pohybuje pod vlivem enormní gravitace neviděného objektu, který musí být extrémně kompaktní - superhmotné černé díry. Tento hloubkový snímek v blízkém infračerveném světle z NACO ukazuje v Mléčné dráze přeplněné vnitřní 2 světelné roky s přesnou polohou galaktického středu označeného šipkou. Vzhledem ke schopnosti NACO sledovat hvězdy tak blízko galaktického středu lze přesně měřit hmotnost černé díry a možná dokonce provést i bezprecedentní test Einsteinovy teorie gravitace, jelikož astronomové pozorují oběžnou dráhu hvězdy kolem superhmotné černé díry.

Štítky: Galaktický střed, Černá díra, Milky Way Galaxy


46. vesmírný týden 2024

46. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 11. 11. do 17. 11. 2024. Měsíc dorůstá k úplňku. Večer je vidět nízko nad jihozápadem výrazná Venuše, Saturn vrcholí nad jihem brzy po setmění a také Jupiter je už docela dobře viditelný později v noci. Pouze Mars má ideální podmínky viditelnosti ráno. Czech Space Week přinesl mimo jiné zajímavé novinky kolem možností letu Aleše Svobody, který aktuálně začal svůj výcvik. K ISS dorazila nákladní loď Dragon v rámci zásobovací mise SpX-31. Před deseti roky přistál Philae na kometě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ měsíce

Východ měsíce nad Svatým kopečkem Mikulov

Další informace »