Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiter, měsíce a včely

Uznání a copyright: Russell Croman

Když 4. září před východem Slunce vyšel Jupiter a starý srpek Měsíce, tak se setkali ve slabém souhvězdím Raka (Cancer). Tento pohled na jejich setkání, když jasný Měsíc zrovna příhodně zeslabily mraky, zaznamenal astrofotograf Russell Croman při pozorování z úbočí kopce nedaleko Austinu v Texasu na planetě Zemi. Noční stranu Měsíce osvětluje zemský svit a při bližší prohlídce je patrné, jak je jasný Jupiter dole vpravo těsně obklopen svými vlastními velkými Galileovskými měsíci. Hned vedle Jupitera, zrovna pod mračny, se nachází volný roj hvězd. Hvězdy jsou jasnějšími členy nedaleké kupy M44, populárně známé jako Jesličky, v anglické verzi Včelí úl. Cromanův pozoruhodný digitální snímek byl zpracován jen natolik, aby se zlepšila viditelnost oblasti zemského svitu a jupiterových měsíců.

Štítky: Měsíc, Jupiter, Zemský svit, Gallilean moons, Beehive cluster, M44


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Pohled na SZ

Další informace »