Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. srpen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. srpen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kmitání muonu je možnými dvířky do supersymetrického vesmíru

Uznání: R. Bowman, g-2 Collaboration, BNL, DOE

Jak rychle kmitají fundamentální částice? Překvapivá odpověď na tuto zdánlivě nevýznamnou otázku přichází z laboratoře Brookhaven National Laboratory v New Yorku v USA. Možná že nejenom ukazuje, že standardní model částicové fyziky není úplný, ale také že je náš vesmír vyplněn doposud nedetekovaným typem fundamentálních částic. Zejména muon, částice podobná těžkému elektronu, musela podstoupit své poměrně velké kmitání pečlivému zkoumání už od roku 1999 v nahoře zobrazeném experimentu známém jako g-2 (g minus dvě). Výsledek vzbudil pozornost dalších experimentálních skupin na celém světě, aby jej potvrdily a vyvinul tlak na teoretiky pro lepší výklad. Rychlost kmitání je citlivá na podivné moře virtuálních částic, které všude vstupují do svého bytí. Nečekaná rychlost kmitání může ukazovat, že toto moře hostí virtuální částice, mezi které patří skoro neviditelné supersymetrické protějšky známých částic. Jestliže je to pravda, tak by kolem nás mohl existovat skoro neviditelný vesmír skutečných supersymetrických částic.

Štítky: Particle physics, Muon, Standard Model


22. vesmírný týden 2024

22. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 5. do 2. 6. 2024. Měsíc po úplňku spěje k poslední čtvrti, ale noci zůstanou poměrně světlé. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO je Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, a navíc se k nám opět natočila aktivní oblast AR3663 a uvidíme, co přinese zatím schovaná AR3664. K večernímu pozorování vybízí kometa 13P/Olbers, případně C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). SpaceX bude provádět poslední přípravy k 4. testovacímu letu SuperHeavy Starship a mezitím Boeing má jednu z posledních možností na start Starlineru, jinak hrozí dlouhý odklad.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

S andělskými křídly

Pozorování polární záře na severním Plzeňsku - Plasy, 11.5.2024

Další informace »