Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červenec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červenec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Proxima Centauri: Nejbližší hvězda

Uznání a copyright: David Malin, UK Schmidt Telescope, DSS, AAO

Která hvězda je našemu Slunci nejblíže? Je to Proxima Centauri, nejbližší člen trojhvězdné soustavy Alfa Centauri. Světlo z Proxima Centauri k nám doletí za pouhých 4.22 roku. Tato malá červená hvězda ve středu snímku nahoře je tak slabá, že byla objevena až v roce 1915 a lze ji spatřit jenom dalekohledem. Na pozadí jsou viditelné hvězdy všech typů naší Galaxie Mléčná dráha. Nejjasnější hvězda v soustavě Alfa Centauri je docela podobná našemu Slunci, byla známa po celou dobu psané historie a je čtvrtou nejjasnější hvězdou na noční obloze. Soustava Alfa Centauri je vidět především z jižní polokoule Země.

Štítky: Proxima centauri, Closest star


16. vesmírný týden 2025

16. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 4. do 20. 4. 2025. Měsíc po úplňku mění fázi k poslední čtvrti. Venuše je vidět nízko na ranní obloze. Ještě před jejím východem můžeme zkusit kometu C/2025 F2 (SWAN). Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni. K ISS dorazila další tříčlenná dlouhodobá posádka v kosmické lodi Sojuz MS-27. očekáváme start rakety Vulcan s 27 družicemi sítě Kuiper. Před 130 lety se narodil významný český optik Vilém Gajdušek, nositel Nušlovy ceny České astronomické společnosti.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Před úplňkový východ Měsíce

Další informace »