Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červenec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červenec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Proxima Centauri: Nejbližší hvězda

Uznání a copyright: David Malin, UK Schmidt Telescope, DSS, AAO

Která hvězda je našemu Slunci nejblíže? Je to Proxima Centauri, nejbližší člen trojhvězdné soustavy Alfa Centauri. Světlo z Proxima Centauri k nám doletí za pouhých 4.22 roku. Tato malá červená hvězda ve středu snímku nahoře je tak slabá, že byla objevena až v roce 1915 a lze ji spatřit jenom dalekohledem. Na pozadí jsou viditelné hvězdy všech typů naší Galaxie Mléčná dráha. Nejjasnější hvězda v soustavě Alfa Centauri je docela podobná našemu Slunci, byla známa po celou dobu psané historie a je čtvrtou nejjasnější hvězdou na noční obloze. Soustava Alfa Centauri je vidět především z jižní polokoule Země.

Štítky: Proxima centauri, Closest star


6. vesmírný týden 2025

6. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 2. do 9. 2. 2025. Měsíc bude v první čtvrti a je dobře vidět na večerní obloze. Nejjasnější ze šesti viditelných planet je Venuše, následují Jupiter a Mars. Slabý je Saturn a jen v dalekohledu je viditelný Uran a Neptun. Kometa G3 ATLAS na jižní obloze pomalu mizí. Aktivita Slunce se mírně zvýšila. Na Floridě pokračuje sestavování rakety SLS, byla vynesena řada družic, mezi nimi i tři geostacionární třemi různými nosiči a na ISS pokračovala série výstupů so volného kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

☺️

Nečekané ale je tam ✌️????

Další informace »