Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. únor 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. únor 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srpek Europy

Uznání: Voyager 2, NASA

I když se fáze tohoto měsíce jeví známá, tak samotný měsíc známý není. Ve skutečnosti tento srpek ukazuje část jupiterova měsíce Europa. Snímek zachytila v roce 1979 kolem prolétající automatická sonda Voyager 2. Jsou vidět roviny jasného ledu, praskliny které běží až k horizontu a tmavé šmouhy, které nejspíše obsahují jak led tak půdu. U terminátoru je zvláště patrný vyvýšený terén, jelikož vrhá stíny. Europa má skoro stejnou velikost jako pozemský Měsíc, ale je mnohem hladší, vykazuje méně výšin či velkých impaktních kráterů. Důkazy i snímky ze sondy Galileo, která nyní obíhá Jupiter, naznačují, že pod ledovým povrchem mohou existovat tekuté oceány. K otestování spekulací zda je v těchto oceánech život už NASA začala předběžný vývoj oběžné sondy Europa Orbiter, která by využila pro určení tloušťky povrchového ledu radaru. Pokud by byl povrchový led dost tenký, tak by mohla budoucí výprava vypustit hydroboty, kteří by se provrtali do oceánů a hledali život.

Štítky: Jupiter, Europa


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tady také I.

SV obzor, začátek 2. vlny

Další informace »