Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. září 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. září 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jádro komety Borrelly

Uznání a Copyright: Deep Space 1 Team, JPL, NASA

Jak vypadá jádro komety? Kvůli zodpovězení této otázky inženýři NASA řídili stárnoucí sondu nehostinným prostředím daleké komety a dokonce předpokládali, že i když by fragmenty komety sondu poškodily, tak má smysl riskovat. Sonda Deep Space 1 ale přežila. Na snímku nahoře je nejpodrobnější vůbec kdy pořízený snímek kometárního jádra pořízený v sobotu a zveřejněný včera NASA. Jádro komety Borrelly je dlouhé asi 10 kilometrů a jsou na něm zjevně hory, poruchy, brázdy, hladké roviny a materiály velmi odlišné odrazivosti. Zdá se, že Slunce odpařuje lehký materiál poblíž středu do komy plynu a prachu, jenž dominuje na vzdálených snímcích komet. Doposud pocházely nejlepší snímky kometárního jádra ze sondy Giotto vypravené ke kometě Halley v roce 1986. Tyto snímky přidaly vítaný podklad pro pochopení historie Sluneční soustavy a k přesné předpovědi změn jasnosti notoricky nestálých komet.

Štítky: Comet Borrelly, Deep Space 1


17. vesmírný týden 2025

17. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 4. do 27. 4. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a poté se na ranní obloze potká s Venuší a Saturnem. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni a nastala jedna silnější polární záře. Přistál Sojuz MS-26 s třemi členy dlouhodobé expedice z ISS. Očekáváme průlet sondy Lucy kolem planetky Donaldjohanson. Před 35 lety byl na oběžnou dráhu vynesen Hubbleův vesmírný dalekohled.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »