Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. srpen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. srpen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Centaurus A: rentgenové záření z aktivní galaxie

Uznání: R.Kraft (SAO) et al., CXO, NASA

Obří eliptická galaxie Centaurus A, jejíž jádro se ukrývá z optického pohledu za tlustými pásy prachu, byla mezi prvními objekty pozorovanými oběžnou rentgenovou observatoří Chandra. Astronomové nebyli zklamáni, jelikož vzhled rentgenového zdroje Centaurus A činí jeho klasifikaci jako aktivní galaxie velmi snadnou. Možná nejvýraznější charakteristikou tohoto rentgenového snímku z Chandry ve falešných barvách je 30000 světelných let dlouhý výtrysk. Výtrysk vyvěrá směrem k levému hornímu rohu obrázku a zdá se, že počíná z jasného centrálního rentgenového zdroje, jenž je podezřelý že obsahuje černou díru asi milionkrát hmotnější než je hmota našeho Slunce. Centaurus A je též vidět spolu s jinými jednotlivými rentgenovými zdroji a všeprostupující difuzní rentgenovou září. Většina z těchto jednotlivých zdrojů jsou zřejmě neutronové hvězdy nebo černé díry o sluneční hmotnosti jenž nabalují materiál z jejich méně exotické doprovodné hvězdy, tedy druhé složky dvojhvězdy. Diffuzní vysokoenergetická záře představuje plyn prostupující galaxii zahřátý na teploty miliónů stupňů C. Při vzdálenosti 11 miliónů světelných let je Centaurus A (NGC 5128) v souhvězdí Kentaura (Centaurus) nejbližší aktivní galaxií.

Štítky: Rentgenový, Aktivní galaxie, Centaurus A, Ngc5128


17. vesmírný týden 2025

17. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 4. do 27. 4. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a poté se na ranní obloze potká s Venuší a Saturnem. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni a nastala jedna silnější polární záře. Přistál Sojuz MS-26 s třemi členy dlouhodobé expedice z ISS. Očekáváme průlet sondy Lucy kolem planetky Donaldjohanson. Před 35 lety byl na oběžnou dráhu vynesen Hubbleův vesmírný dalekohled.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »