Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červenec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červenec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Io v pravých barvách

Uznání: Galileo Project, JPL, NASA

Nejpodivuhodnější měsíc ve Sluneční soustavě je jasně žlutý. Tento obrázek, jenž ukazuje skutečné barvy Io, byl pořízen v červenci 1999 sondou Galileo, jenž nyní obíhá Jupiter. Barvy na Io pochází od síry a roztavených silikátových hornin. Neobvyklý povrch Io udržuje velice mladý jeho systém aktivních sopek. Intenzivní gravitační slapy od Jupitera napínají Io a tlumí kmitání způsobené dalšími jupiterovými Galileovskými měsíci. Výsledné tření velice zahřívá vnitřek Io a způsobuje explozi roztavených hornin přes povrch. Sopky na Io jsou tak aktivní, že doslova obracejí celý měsíc naruby. Některá sopečná láva na Io je tak horká, že září ve tmě.

Štítky: Io, Jupiter


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře nad Lysou horou

Pohled výhradně na jižní část oblohy po druhé vlně polární záře. Ani zenit není v zorném poli.

Další informace »