Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Symfonie GRB 000301C

Uznání: Andrew Fruchter (STScI) et al., STIS, HST, NASA

Minulý březen zaznamenaly teleskopické přístroje na Zemi i ve vesmíru obrovskou explozi, která proběhla vesmírem. Téměř bezprecedentní symfonie mezinárodních pozorování začala okamžitě 1.března 2000, když Zemi obíhající RXTE, Slunce obíhající Ulysses a asteroid obíhající NEAR všechny detekovaly desetisekundové vzplanutí vysokofrekvenčního gama záření. Během 48 hodin astronomové s použitím 2.5 m dalekohledu Nordic Optical Telescope našly shodu s pozorováním optického protějšku na středních frekvencích, což bylo brzy potvrzeno 3.5 m dalekohledem Calar Alto Telescope ve Španělsku. Další den byla exploze zachycena na nízkofrekvečních rádiových vlnách evropskou 30m parabolou IRAM ve Španělsku a poté radioteleskopy VLA ve Spojených Státech. Japonský 8 m dalekohled Subaru přerušil počáteční inženýrské testy a ponořil se do infračervených pozorování. Velké dalekohledy po celém světě začaly hrát brzy dohromady, jak se GRB000301C objevila v dohledu aby získaly podrobnosti neobvyklého chování. Kosmický dalekohled Hubble Space Telescope pořídil snímek nahoře a byl prvním, který určil přesnou vzdálenost exploze, což je při rudém posuvu 2 přes většinu pozorovatelného vesmíru. Dalekohled Keck II na Havaji rychle potvrdil a upřesnil rudý posuv. Ale ani dnes si není nikdo jistý o jaký typ exploze šlo. Nadále se studují neobvyklé charakteristiky světelné křivky a poblíž polohy exploze není vidět žádná hostující galaxie.

Štítky: Dalekohledy, Gamma ray bursts


22. vesmírný týden 2024

22. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 5. do 2. 6. 2024. Měsíc po úplňku spěje k poslední čtvrti, ale noci zůstanou poměrně světlé. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO je Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, a navíc se k nám opět natočila aktivní oblast AR3663 a uvidíme, co přinese zatím schovaná AR3664. K večernímu pozorování vybízí kometa 13P/Olbers, případně C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). SpaceX bude provádět poslední přípravy k 4. testovacímu letu SuperHeavy Starship a mezitím Boeing má jednu z posledních možností na start Starlineru, jinak hrozí dlouhý odklad.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

S andělskými křídly

Pozorování polární záře na severním Plzeňsku - Plasy, 11.5.2024

Další informace »