Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. únor 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. únor 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sloupnutý Jupiter

Uznání: Cassini Imaging Team, Cassini Project, NASA

Rozkrájejte Jupiter od pólu k pólu, oloupejte jeho vnější vrstvy mraků, napněte je na rovný povrch ... a nakonec po všech trápeních dostanete něco, co vypadá takto. Po zarolování doprava objevíte celou barevnou mozaiku Jupitera ze sondy Cassini. Mozaika je ve skutečnosti jedním políčkem z filmu o čtrnácti políčcích zkonstruovaném z obrazových dat sondy pořízených sondou Cassini během jejího pomalého průletu kolem největší planety sluneční soustavy koncem minulého roku. Okouzlující film aproximuje pohyb jupiterových mraků během 24 otáček. Je vyroben ze série pozorování, jež pokrývají celý obvod Jupitera 60 stupňů severně a jižně od rovníku kombinovaných do animované válcové projekce mapy planety. Podobně jako na dobře známých obdélníkových mapách povrchu Země jsou poměrné velikosti a tvary správné poblíž rovníku, ale s přibližováním k polárním oblastem se deformují čím dál více. Na filmu ze sondy Cassini, na němž se objevují i měsíce Io a Europa, jsou viditelné nejmenší oblačné struktury u rovníku o rozměru asi 600km. (Poznámka: Stahování filmu ve verzi gif(7.6MB) nebo quicktime může trvat 15 minut i déle.)

Štítky: Jupiter, Cassini, Mračna


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce + detail slunečních skvrn

Upraveno do barev Slunce

Další informace »