Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červenec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červenec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sírius, Slunce, Měsíc a Jižní kříž

Uznání: European Southern Observatory (ESO)

Zleva doprava jsou kopule dalekohledů Yepun (ye-půn; Sírius), Antu (an-tů; Slunce), Kueyen (qua-jen; Měsíc), a Melipal (me-li-pal; Jižní kříž), zobrazené při příchodu noci na observatoři Paranal v severní Chile. Jde o čtyři 8.2 metrové dalekohledy, jednotky Velmi velkého dalekohledu (Very Large Telescope - VLT) Evropské jižní observatoře ESO. Astronomové a inženýři z ESO plánují kombinovat světlo z jednotlivých jednotek a dosáhnout tak ekvivalentní apertury 16.4 metrů, jež se tak po určitou dobu stane největším dalekohledem na planetě Zemi. Jednotlivé dalekohledy ovšem mohou též pracovat nezávisle. Antu, Kueyen a Melipal již spatřily "první světlo", Yepun zahájí provoz v roce 2001. Jména dalekohledů pochází z jazyka Mapuche. Byla zvolena jednohlasně na základě vítězné eseje "Názvy dalekohledů" od sedmnáctiletého Jorssy Albanez Castilla z Chuquicamata poblíž města Calama.

Štítky: Dalekohled, VLT, ESO


16. vesmírný týden 2025

16. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 4. do 20. 4. 2025. Měsíc po úplňku mění fázi k poslední čtvrti. Venuše je vidět nízko na ranní obloze. Ještě před jejím východem můžeme zkusit kometu C/2025 F2 (SWAN). Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni. K ISS dorazila další tříčlenná dlouhodobá posádka v kosmické lodi Sojuz MS-27. očekáváme start rakety Vulcan s 27 družicemi sítě Kuiper. Před 130 lety se narodil významný český optik Vilém Gajdušek, nositel Nušlovy ceny České astronomické společnosti.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Polární záře nad Pálavou při G4

Další informace »