Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. květen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. květen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiterovi měsíce Thebe, Amalthea a Metis

Uznání: Galileo Project, JPL, NASA

Robotická sonda Galileo, která obíhá kolem Jupitera nedávno vyfotografovala vnitřní měsíce Jupitera s menšími podrobnostmi než kdy doposud. Tyto snímky měsíců Thebe, Amalthei a Metise jsou zobrazeny v měřítku a ukazují až tříkilometrové podrobnosti. Amalthea je dlouhá celkém asi 200 kilometers. Měsíce se skládají většinou z ledu a jsou mnohem menší než jupiterovi mnohem slavnější galileovské měsíce (Io, Europa, Ganymede a Callisto) a obíhají mezi Io a Jupiterovi prstenci. Zdá se, že Thebe dominuje obří impaktní kráter o průměru 40 kilometrů. Astronomové si nejsou jisti původem neobvyklé bílé průrvy dole na Amalthei.

Štítky: Jupiter, Thebe, Amalthea, Metis


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Aurora Nitra-Drážovce

Fotene pri našom dome v Drážovciach pri Nitre približne 22 hodin 30minut. Bol slabší opar. Pohlad na SSZ (severo severo západ)

Další informace »