Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. duben 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. duben 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planeta Země z TIROSu 1: První TV obraz

Uznání: TIROS Program, NASA

První meteorologickou družicí byl TIROS 1 - Television InfraRed Observational Satellite. Byl vypuštěn před 40 lety 1.dubna 1960 na polární oběžnou dráhu a byl vybaven dvěma TV kamerami. TIROS 1 pracoval jenom 78 dní, ale demonstroval uskutečnitelnost monitorování oblačné pokrývky i vývoje počasí na planetě Zemi z vesmíru. Družice TIROS nakonec započaly trvalé pokrytí v roce 1962 a umožnily přesné celosvětové předpovědi počasí a varování. Nahoře je vidět první televizní snímek z TIROSu pořízený z výšky kolem 700 kilometrů. Podle současných měřítek je velmi hrubý, ale představuje začátek něčeho, co je stále nejdůležitější a pokračující aplikací vesmírné technologie.

Štítky: Kosmická loď, Země, Družice, Tiros, Počasí


16. vesmírný týden 2025

16. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 4. do 20. 4. 2025. Měsíc po úplňku mění fázi k poslední čtvrti. Venuše je vidět nízko na ranní obloze. Ještě před jejím východem můžeme zkusit kometu C/2025 F2 (SWAN). Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni. K ISS dorazila další tříčlenná dlouhodobá posádka v kosmické lodi Sojuz MS-27. očekáváme start rakety Vulcan s 27 družicemi sítě Kuiper. Před 130 lety se narodil významný český optik Vilém Gajdušek, nositel Nušlovy ceny České astronomické společnosti.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Polární záře nad Pálavou při G4

Další informace »