Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. únor 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. únor 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Komín W4

Uznání: Jayanne English (STScI) et al., CGPS, RAL/U. Calgary

Horká mračna plynu táhnou z roviny naší Galaxie Mléčné dráhy obrovským komínem, který byl nedávno zobrazen v rádiových vlnách. Tým kanadské přehlídky galaktické roviny použil řadu radioteleskopů k přehlídce ionizovaného plynu v oblasti známé jako W4. Vespodu W4 a a ve středu snímku nahoře je velmi mladá otevřená hvězdokupa známá jako OCl 352. Pokračuje výzkum jak tyto hvězdy vytvořily superbublinu W4. Možná vysvětlení předpokládají výbuchy supernov nebo silné hvězdné větry z těchto hvězd. Zdá se ovšem jasné, že horký plyn se rozpíná do okolí jsa vynášen poměrně chladným a hustým plynem jako v komíně. Komín W4 leží 6500 světelných let od Země, má napříč 250 světelných let a je viditelný jako poměrně tmavá oblast blízko vrcholu snímku nahoře.

Štítky: Supernovy, Galaktická rovina


17. vesmírný týden 2025

17. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 4. do 27. 4. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a poté se na ranní obloze potká s Venuší a Saturnem. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni a nastala jedna silnější polární záře. Přistál Sojuz MS-26 s třemi členy dlouhodobé expedice z ISS. Očekáváme průlet sondy Lucy kolem planetky Donaldjohanson. Před 35 lety byl na oběžnou dráhu vynesen Hubbleův vesmírný dalekohled.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »