Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. leden 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. leden 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

R jako Andromeda

Uznání: S. Murray, M. Garcia, et al., (CfA) SAO, CXO, NASA

Velká nádherná spirální galaxie vzdálená 2 milióny světelných let - Andromeda (M31) - byla dlouho předkládána jako obraz naší Mléčné dráhy, jako vzdálené zrcadlo naší vlastní galaxie. V šedesátých letech dvacátého století britská sci-fi série "A For Andromeda" dokonce postulovala, že je domovem jiné technologické civilizace, která by mohla s námi komunikovat. S použitím nových pozorovacích možností rentgenového dalekohledu Chandra na oběžné dráze astronomové nyní zobrazili střed našeho téměř dvojčete vesmírného ostrovu a našli důkaz objektů tak bizardních, že by udělaly dojem na hodně jak spisovatelů tak i čtenářů science fiction z šedesátých let. Podobně jako Mléčná dráha i galaktické centrum Andromedy je domovem rentgenových zdrojů charakteristických pro černou díru o hmotnosti miliónu nebo více sluncí. Nahoře je vidět rentgenový snímek ve falešných barvách, který zobrazuje několik rentgenových zdrojů, asi jde o rentgenové binární hvězdy ve středové oblasti, jako žlutavé body. Modrý zdroj umístěný vpravo od galaktického středu odpovídá poloze předpokládané masivní černé díry. Rentgenové záření vzniká, jak materiál padá do černé díry a odhady z rentgenových dat ukazují, že středový zdroj Andromedy je překvapivě studený - jen kolem miliónu stupňů ve srovnání s deseti milióny stupňů pro rentgenové dvojhvězdy v Andromedě.

Štítky: M31, Galaktický střed, Rentgenový, Černá díra


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Detail

Foto na ohnisku 20 mm Dx

Další informace »